BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Objavljena najdetaljnija 3D mapa univerzuma

RT: Objavljena najdetaljnija 3D mapa univerzuma
23.01.2022. god.


Najdetaljnija 3D mapa univerzuma do sada, koja prikazuje lokaciju 7,5 miliona galaksija, objavljena je od strane projekta kosmičkog istraživanja "Dark enerdži spektroskopik instrument" (DESI).


Mapa, koju je objavila Nacionalna laboratorija "Lorens Berkli", koja vodi projekat, rezultat je prvih sedam meseci rada DESI-ja.


Svaka tačka na mapi predstavlja pojedinačnu galaksiju, koja se sastoji od između 100 milijardi i jednog biliona zvezda. Mapa prikazuje pogled sa Zemlje na daljinu od pet milijardi svetlosnih godina u pravcu sazvežđa Virgo, polako se pomerajući ka sazvežđu Buts.


„Ima mnogo lepote u ovome“, rekao je Džulien Gaj, astrofizičar iz laboratorije Berkli.

„U podeli galaksija na 3D mapi postoje ogromna jata, filamenti i praznine. To su najveće strukture u univerzumu. Ali unutar njih nalazite otisak vrlo ranog univerzuma i istoriju njegovog širenja od tada.”


Ovo je tek početak DESI-jevog rada, jer projekat ima za cilj da doda više od milion novih galaksija na grafikon svakog meseca. Kada bude završena 2026. godine, očekuje se da će mapa uključivati više od 35 miliona galaksija, pružajući astronomima ogroman niz podataka za proučavanje.


DESI je najsavremeniji detektor priključen na četvorometarski teleskop "Nikolas U. Majal" na Kit Piku u Arizoni. Sastoji se od 5.000 optičkih vlakana, tačno pozicioniranih do 10 mikrona, a hvata bljeskove svetlosti koji dolazi na Zemlju iz kosmosa, pokrivajući više od trećine celog neba.
 
Detektor traži talase u distribuciji galaksija poznatih kao barionske akustične oscilacije, koje su uklopljene u distribuciju materije tokom prvih nekoliko stotina hiljada godina nakon Velikog praska.

Merenjem udaljenosti između tih talasa u različitim periodima kosmičke istorije, astronomi bi mogli da shvate da li je ubrzanje širenja univerzuma konstantno ili se menjalo tokom vremena.
 
Ovo znanje će biti od najveće važnosti za razumevanje misteriozne tamne energije, za koju se veruje da čini 70% univerzuma i koja je pokretačka snaga njegovog širenja.

Izvor: RT



  • Izvor
  • Tanjug
  • Opservatorija na Kit Piku u Arizoni, foto: DESI project. © MARILYN SARGENT/BERKELEY LAB/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »